عنوان اخبار ...
صفحه اصلی / محصولات / کنسرت موسیقی / مجموعه اپراهای عروسکی بهروز غریب پور
مجموعه اپراهای عروسکی بهروز غریب پور

مجموعه اپراهای عروسکی بهروز غریب پور

اپرای عروسکی سعدی

«اپرای عروسکی سعدی» به کارگردانی بهروز غریب‌پور هشتمین اپرایی است که از شخصیت‌های تاریخی همچون حافظ، لیلی و مجنون، مولوی، رستم و سهراب و... به روی صحنه می‌رود. بهروز غریب‌پور نویسنده، کارگردان و استاد نمایش عروسکی تئاتر ایران است. تنوع بالای عروسک و ملودی در این اپرا به چشم می‌خورد. اپرای عروسکی سعدی به بخشی از زندگی این شاعر در شیراز و سفرهای او می‌پردازد. تمام کاراکترها عروسک نخی هستند و همچنین از لحاظ اجرایی در نوع عروسک‌ها، موسیقی و دیالوگ‌ها، مخاطب نمایش منحصر به فردی را می‌بیند که محدودیت سنی نیز ندارد. محمد معتمدی، علی زندوکیلی، سحر محمدی، مهرداد ناصحی، حامد فقیهی، علیرضا مهدی‌زاده و روشنک کی‌منش آواگران این اپرا هستند. علی پاکدست، مریم اقبالی، مرجان احمدی، سمیه نادری، فرزانه عاقلی، مریم مجیدی، الهام عابدی، سارا اقبال، مرضیه نادری و... نیز بازی‌دهندگان عروسک‌ها هستند.

اپرای عروسکی لیلی و مجنون

در ادبیات داستانی ایران، «لیلی و مجنون» نظامی گنجوی یکی از معروف‌ترین روایت‌ها است. نظامی یکی از تاثیرگذارترین شاعران ایرانی است که نحوه‌ی پردازش او از داستان‌های عاشقانه‌ای چون لیلی و مجنون و خسرو و شیرین سبب شده تا پیروان بی‌شماری را به تقلید از این شیوه ترغیب کند. لیلی و مجنون نیز یکی از مهم‌ترین منظومه‌های غنایی ادب فارسی است. این نمایش در تابستان سال 85 به کارگردانی پری صابری و با شکلی متفاوت در تالار وحدت به روی صحنه رفت. روایت پری صابری از لیلی و مجنون نظامی گنجوی برداشتی موزیکال با استفاده از تلفیق موسیقی سنتی ایرانی، موسیقی مناطق عرب‌نشین ایران، موسیقی زار و موسیقی کلاسیک غربی و حرکات موزون بود. ساخت موسیقی این نمایش را رامین آزادور و طراحی حرکات موزون آن را نادر رجب‌پور بر عهده داشتند. یارتا یاران، آتش تقی‌پور، قدیر عیدی‌زاده، نرگس خردمند، پرویز بزرگی، محمد احمدی و دریا آشوری نقش‌های اصلی لیلی و مجنون را بر عهده داشتند.

اپرای عروسکی مولوی

«اپرای عروسکی مولوی» یک نمایش عروسکی به نویسندگی، کارگردانی و طراحی صحنه بهروز غریب‌پور است که برای اولین بار در بهمن 88 در تالار رودکی به روی صحنه رفت. این اپرا که توسط گروه نمایشی آران اجرا شده، بر اساس اشعار مثنوی معنوی و کلیات شمس نوشته شده و موسیقی آن بر اساس موسیقی سنتی ایرانی، دستگاه‌ها و ردیف‌های آوازی با آهنگسازی بهزاد عبدی ساخته شده است. محمد معتمدی و همایون شجریان خوانندگانی هستند که روایت آوازین اپرا را بر عهده دارند و ضبط موسیقی این اثر در اکراین انجام شده است. اپرای عروسکی مولوی علاوه بر اجرا در بخش مهمان بین‌الملل در جشنواره تئاتر فجر، در کشورهایی چون گرجستان و امارات متحده عربی نیز اجرا شده است. موسیقی این اثر در دستگاه‌های نوا، همایون، ماهور، شور، چهارگاه و آوازهای بیات اصفهان، شوشتری و دشتی است. این اپرا با دو شیوه‌ی آواز سنتی ایرانی و آواز کلاسیک غربی تنظیم شده است.

اپرای عروسکی حافظ

«اپرای عروسکی حافظ» دومین اپرا از رپرتوار سه‌گانه‌ی عروسکی گروه آران است. اپرای حافظ به کارگردانی، نویسندگی و طراحی صحنه بهروز غریب‌پور برای اولین بار در تیرماه 91 به آهنگسازی امیر پورخلجی به اجرا درآمد. ولی پس از چند اجرا برنامه متوقف شد و بهروز غریب‌پور پیشنهاد ساخت موسیقی جدیدی برای آن را به بهزاد عبدی آهنگساز دو اپرای قبلی‌اش داد. موسیقی این اپرا در اکراین به رهبری ولادمیر سیرنکو ضبط شد و خوانندگان و نوازندگان در تهران بر روی موسیقی ضبط شده خواندند. در اپرای حافظ محمد معتمدی نقش حافظ را به عهده دارد و ارکستر ناسیونال اکراین بخش سازهای کلاسیک این اثر را اجرا کرده است. در این اپرا به جز خوانندگان، بازیگران رادیویی نیز از جمله: محمد ذاکر حسین، هاله سیفی‌زاده، حسین علیشاپور، علی مومنیان، سحر محمدی، مژگان چاهیان و... نقش داشته‌اند. اپرای حافظ مانند دیگر کارهای غریب‌پور، در زمان اجرا با استقبال زیاد مخاطبان روبرو شد.

 

ارسال پستی : 60,000 تومان
امتیاز 0 از 0 رای

نظرات

captcha Refresh

محصولات مشابه

عضویت در خبرنامه

نشانی :

شماره تماس : 09052268978

ایمیل : jinofilm61@gmail.com