عنوان اخبار ...
صفحه اصلی / محصولات / فیلم کلاسیک / مستنداحمدشاملو ,بزرگ شاعرِ آزادی
مستنداحمدشاملو ,بزرگ شاعرِ آزادی

مستنداحمدشاملو ,بزرگ شاعرِ آزادی

مستنداحمدشاملو ,بزرگ شاعرِ آزادی

«احمد شاملو، بزرگ شاعرِ آزادی Ahmad Shamlou, Master Poet of Liberty» نام مستندی به تهیه‌کنندگیِ «بهمن مقصودلو» و کارگردانیِ «مسلم منصوری» بر مدارِ زندگیِ و اندیشه‌های «احمد شاملو» است که میان سال‌های 1998 تا 1999 ساخته و در سال 1999 برنده‌ی جایزه‌ی «استیگ داگرمن Stig Dagerman» گشت. «احمد شاملو، بزرگ شاعرِ آزادی» نخستین بار روز دوم ماه جون سال 2000 به مدت یک هفته در سینما «Laemmle» در «سنتامونیکا» به نمایش در آمد. در این مستند «آیدا سرکیسیان»، «سیمین بهبهانی»، «بهرام بیضایی»، «ایران درودی»، «محمود دولت‌آبادی»، «محمد قاضی»، «محمد حقوقی»، «عباس کیارستمی»، «جواد مجابی»، «ضیا موحد»، «اسماعیل نوری‌علاء»، «محمدعلی سپانلو»، «پوران سلطانی (همسر مرتضی کیوان)» و «ناصر تقوایی» به بازگوییِ دیدگاه‌های خود از «احمد شاملو» و کارهایش می‌پردازند.

موسیقی متن این فیلم گزیده‌ای از «کنسرتو برای فلوت و چلو از یوهان سباستیان باخ»، «کوارتت شماره‌ی 13 برای سازهای زهی از لودویگ وان بتهوون»، «کنسرتو شماره‌ی 1 برای ویولن و ارکستر از دمیتری شوستاکوویچ» و قطعه‌هایی از «فریدون شهبازیان» و «اسفندیار منفردزاده» است.

«احمد شاملو، بزرگ شاعرِ آزادی» فیلم‌نامه نداشت و کار با نسخه‌ای آغاز شده بود که پسندِ «احمد شاملو» نشد. تهیه‌کننده در دو تدوین تازه در «تهران» و «نیویورک» به فیلم ساختاری نو بخشید و فیلم‌نامه‌ی این مستند دیرتر، از روی «نسخه‌ی تدوینِ نیویورک» پیاده‌سازی شد.

درباره‌ی کارگردان:
«مسلم منصوری»، فیلم‌سازِ مقیم آمریکا تا سال 1379 در ایران زندگی کرد و چند فیلم ساخت. از این میان «کلوزآپ، نمای دور» و «مستند زندگیِ حسین سبزیان، یک شیفته‌ی سینما» را می‌توان نام برد. «مسلم منصوری» هم‌چنین 3 مستند دیگر به نام‌های «جنگ زده‌گان»، «محاکمه» و «زنان تن‌فروش» را نیز از راه‌های زیرمینی در ایران ساخته است.

تهیه کننده: بهمن مقصودلو
کارگردان: مسلم منصوری
مدیر مالی: اکبر قهاری، بهروز مقصودلو
گفت‌و‌گوها: «آیدا سرکیسیان»، «سیمین بهبهانی»، «بهرام بیضایی»، «ایران درودی»، «محمود دولت‌آبادی»، «محمد قاضی»، «محمد حقوقی»، «عباس کیارستمی»، «جواد مجابی»، «ضیا موحد»، «اسماعیل نوری‌علاء»، «محمدعلی سپانلو»، «پوران سلطانی (همسر مرتضی کیوان)» و «ناصر تقوایی»
فیلم‌بردار: محمود کلانتری، نظام کیایی، فرامرز سرمدی، نصرالله شیبانی
صدابردار: بهرام حیدری، نظام کیایی، محمود سماک باشی
تدوین: ژیلا ایپکچی
سپاس از: قاسم ابراهیمیان
تدوین بر دستگاه آوید: بیل باکندورف، شرکت «ماگنو ساوند»، نیویورک
ترجمه‌ی سروده‌ها به انگلیسی: اسماعیل نوری‌علاء
مشاور ادبی: روث سیگل
عکس: بهروز مقصودلو
زیرنویس انگلیسی: بهنام ناطقی

ارسال پستی : 20,000 تومان
امتیاز 0 از 0 رای

نظرات

captcha Refresh

محصولات مشابه

عضویت در خبرنامه

نشانی :

شماره تماس : 09052268978

ایمیل : jinofilm61@gmail.com